Meryem Altınkaynak Kimdir

1983 te  Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Kur’an Kursu Öğreticisi olarak göreve başladım, 84' te evliliğim münasebetiyle görevimden istifa ettim. Göreve 20 yıl ara verdim fakat Kur'an öğretiminden hiç kopmadım. 2005 şubat ayında tekrar sınavla Kur’an Kursu Öğreticisi görevine geri döndüm.

*3 yıl  Üsküdar Müftülüğü Hanımlar Musiki Topluluğunda bulundum.

*2 yıl İstanbul Müftülüğü Hanımlar Musiki Topluluğunda (Fransa'ya konser için seçilerek giden15 kişiden biriyim.) bulundum.

*İstanbul genelinde Kur'an’ın daha iyi öğrenilip öğretilmesi maksadıyla yapılan sınav sonucunda 120 kişi içinden seçilen 16 bayan hoca arasındaydım.

*Sene sonunda yapılan sınıf atlama sınavında ise 16 kişinin arasından seçilen 10 kişiden biriyim. Yapılan bu sınavlarda sesi sedası yerinde, güzel Kur'an okuyan ve kulağı iyi arkadaşlar tercih edildi. 2 senelik bu kurs eğitimini Pendik Haseki Eğitim Merkezinde çok değerli üstatlar eşliğinde gördük, bu dönemde notayla tanıştık ve çok ağır eserleri notalarıyla birlikte geçtik. Makamları ve detaylarıyla beraber usul vurmayı da öğrendik.

*Öğrendiğimiz makamlardan; rast, uşşak, saba, hicaz, hüzzam, hüseyni makamlarını Kur'an-ı Kerime uyarlayarak zaten yaptığımız makamı daha bilinçli bir şekilde yapmaya çalıştık. Bu arada sayısız konserlerimiz oldu ve halkımızın büyük teveccühüyle karşılaştık.

Neler yapıyorum?


*Kur'an-ı hiç bilmeyen bir kişiye çok iyi bir şekilde Kur'an-ı algılamasına, yaşına ve psikolojik yapısına göre mahreç ve tecvid destekli program,
*Okumayı bilenlere daha üst düzey bir eğitimle yüzünden seri okuma, ezber tekrarı, talim-tecvid, mahreç bilgilerinin yoğun olduğu bir program,

*Okuyuşu, kıraatı düzgün olanlar ise makam dersi istiyor, ben de onlara bu konuda yardımcı olacak bir program hazırlıyorum.

* Kursiyerlerin Dini musiki yapıp, ritm aletleriyle çalıştırarak hem musikiye aşina olmasını sağlamak hem de bu duygularının gelişmesine katkıda bulunmayı sağlayacak özel bir program.

*Çocuklar ve ergenler de dikkat dağınıklığı olduğundan programımı onlarından da ders yaparken keyif almalarını sağlayacak el kuklaları, çeşitli oyuncaklar v.b. materyaller kullanarak daha da renklendirip tiyatral yeteneğimi de kullanıp onları da bunun içine dahil ederek eğlenip aynı zamanda öğrenecekleri bir program.

*Ergenlere sorumluluk bilincinin aşılanması (Din eğitiminin yanında)
Daha detayı da var,taleplere göre onlar da konuşulabilir.

Kimlere yapıyorum?

*Anaokulu ve İlkokul düzeyi çocuklar,
*Ergen kız ve erkek çocukları,
*Bayan yetişkinler.

FARKLI BİR ÇALIŞMA DAHA:

*Kına programları düzenliyor, sazlarımla birlikte sahne alıyorum (isteyenlere tasavvuf müzikli ve Kur'an tilavetli; isteyenlere göre ise repertuarın eğlenceli şarkı ve türkülerden oluştuğu bir program sunuyorum)
*Bayan bayana yemeklerde sahne alıyoruz.
*Ayrıca 1 yıldır keman, 3 yıldır da bendir çalıyorum.
*Bebek mevlidi,
*Sünnet mevlidi ve cenaze mevlitleri organizasyonu (dış mekan ve ikram işini de ayarlıyorum.)


Paylaş: